Astım ve Tedavisi

Astım ve TedavisiAstım hastaları kriz geçirdiği zaman soluk alıp vermede ciddi zorluk çekerler. Sorun aslında nefes almakta değil nefes vermektedir. Bunun temel nedeni akciğerde bulunan küçük hava borularının daralmasıdır. Buradan geçen hava ıslık tarzı ses çıkarır. Buna da halk arasında hırıltı denir.

Astım bir kaç nedenden kaynaklanabilir.İlk neden kişinin bünyesidir. Bazı kişilerin bünyesi için astım olağan bir durumdur. Bu kişiler toz, kıl, yumurta, süt, aspirin, çiçek tozu gibi bir çok şeye karşı hassastır. Bunlar alerjiye neden olur. Bu hassas durumlar astım krizini tetikler.

Astım tedavisinin ilk aşaması astıma neden olan etmenlerin ortadan kaldırılmasıdır. Aşırı heyecan ve korku da astım krizine yol açabilir. Bu durumda kişiyi sakinleştirmek hayati önem taşır. Bazılarında had bronşit sonucu astım krizi görülür. Kalp yetmezliği de astımı tetikleyebilir.

 

Astım tedavisi için su dolu cezveye 2 kahve kaşığı nane konulup kaynatılır. Her sabah aç karnına 1 çay barağı bu karışım şekersiz olarak içilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir